skip to Main Content
skup makulatury

Skup makulatury a wpływ na środowisko

Makulatura to czasopisma, gazety, niepotrzebne kartki, kartony, które posegregowane można oddać na skupie, żeby przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Dlaczego warto składować makulaturę, co się z nią dzieje po oddaniu do skupu?

Jaki papier może tworzyć „złom makulaturowy”?

Makulaturą nazywamy ogólnie artykuły z papieru lub kartonu. Jednak są pewne od tego wyjątki. Nie mogą to być produkty brudne od tłuszczu, czy też wosku. Oddzielić od tej grupy papieru należy również papier zawilgocony oraz samokopiujący, artykuły higieniczne oraz styropian. Można za to oddać do skupu: stare książki, niepotrzebne kartony, gazety, torby papierowe, zeszyty – pod warunkiem, że są one „czyste”. Jeśli chcemy, aby partia papieru przeszła kontrolę i została przyjęta na skupie, musimy wstępnie przygotować poszczególne partie towaru odsprzedawanego towaru. Kartonowe opakowania trzeba pociąć, oderwać z nich wszelkie etykiety i inne elementy niepapierowe. Idealnie jeśli będą posegregowane tematycznie, książki do książek, kartony do kartonów.

Dlaczego warto oddawać makulaturę na skup?

Włączając się do akcji zbierania makulatury, robimy krok naprzód w stronę czystej planety. Segregując makulaturę, ograniczamy wycinki lasów, poprawiamy jakość powietrza, a także oszczędzamy energię, wodę. Dla niektórych, istotna może być możliwość odzyskania paru złotych za oddaną makulaturę.

Zebrana makulatura zostaje przetworzona z powrotem w surowiec wtórny, który w papierni wykorzystywany jest do produkcji wyrobów z papieru takich jak: papier toaletowy, pakowy lub książki. Nowoczesna technologia pozwala również na produkcję różne produkty użytkowe, meble, opał. Z tektury z recyklingu tworzone są blaty, podłogi, regały, stoliki, kanapy, fotele czy półki na książki. Z posklejanych warstwami ścinków papierowych, pozyskanych ze zniszczarek na dokumenty, produkowane są wygodne i tanie siedziska, kosze, koszyki, osłonki na doniczki, ołówki, materiał izolacyjny, tzw. włóknocement.

Back To Top
This site is registered on Toolset.com as a development site.