skip to Main Content

Odbiór i utylizacja zużytych tonerów

Oferujemy odbiór i utylizację zużytych tonerów. Puste tonery nie powinno być wyrzucane do śmieci razem ze zwykłymi odpadami, zwłaszcza że obowiązujące prawo (ustawa o odpadach) zakazuje tego. Zużyte tonery i tusze do drukarek uznawane są za materiały niebezpieczne, które powinny być poddawane unieszkodliwieniu poprzez utylizację. Obowiązek ten dotyczy wszystkich firm korzystających z materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących. Przy oddawaniu zużytego toneru do punktu skupu, dostaje się Kartę Przekazania Odpadu, będącą potwierdzeniem przestrzegania prawa w tym zakresie.

Skąd potrzeba utylizacji zużytych tonerów i co sprawia, że są groźne dla środowiska? Odpowiedzialny jest za to znajdujący się w nich drobny proszek (toner) w formie małych kulek, w skład którego wchodzi żywica, pigment i żelazo. Kiedy wyrzucamy zużyty toner, w jego wnętrzu może pozostać jeszcze 5-30% tego proszku. Raczej nie ma możliwości, by wykorzystać toner w 100%. Proszek pozostający w zużytym toneru jest niebezpieczny dla środowiska oraz dla zdrowia ludzi. Tylko przekazanie takiego sprzętu do profesjonalnej utylizacji gwarantuje, że zostanie on we właściwy i bezpieczny sposób unieszkodliwiony. Do tego klient przy odbiorze od niego zużytego tonera dostaje za to wynagrodzenie.

Chętnie odbierzemy od Państwa każdą ilość tonerów do utylizacji, zainteresowanych klientów (w tym również firmy) zapraszamy do współpracy.

Dlaczego warto oddawać zużyte tonery do skupu?

W naszym skupie zajmujemy się kompleksową utylizacją i odkupowaniem zużytych tonerów, które zgodnie z prawem wszyscy mają obowiązek prowadzenia ewidencji i przekazywania do recyklingu. My zajmiemy się całą resztą łącznie z poddaniem produktów procesowi odzyskiwania surowców. Przekazując nam zużyte materiały, Klient wypełnia więc obowiązek zgodny z prawem i chroni środowisko naturalne.

Przyjmujemy każdy toner, ponieważ wszystkie odpady tego rodzaju nadają się do recyklingu. Poszczególne kasety oczywiście różnią się od siebie i mogą wymagać nieco innego podejścia technologicznego. Mamy jednak wieloletnie doświadczenie w zakresie recyklingu, dlatego podejmiemy się każdego zlecenia.

Jakie zalety ma recykling zużytych tonerów?

Jest to z pewnością najrozsądniejsza opcja zagospodarowania zużytego tonera – zarówno pod względem ochrony środowiska, jak i portfela. Zalet wynikających z recyklingu jest jednak o wiele więcej, m.in.:

  • Oszczędność złóż naturalnych,
  • Możliwość ponownego zastosowania surowców,
  • Redukcja powstawania nowych odpadów,
  • Zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach,
  • Wspieranie gospodarki o zamkniętym obiegu.

Na czym polega utylizacja zużytych tonerów?

Zużyte tonery można utylizować lub poddawać ponownemu zastosowaniu. To nawet obowiązek przedsiębiorców,, który określa Ustawa o odpadach (Dz. U. nr 62, poz. 628 z dnia 20.06.2010 roku). W każdej firmie wykorzystywane są urządzenia do drukowania, dlatego też mają one obowiązek utylizacji pustych opakowań po tuszach i tonerach.

Baza danych o produktach i opakowaniach, a także o gospodarce odpadami (BDO) kontroluje proces gospodarowania odpadami. Przedsiębiorcy mogą przekazać kartę odpadów zbiorczą na zużyte tonery i tusze. Produkty te oznaczone są kodami kategorii – 16 02 14 (przedsiębiorcy) oraz 20 01 06 (użytkownicy domowi).

Jak domowi użytkownicy powinni utylizować zużyte tonery?

W przypadku domowych użytkowników tonerów postępowanie ze zużytymi produktami nie jest tak klarowne. Niestety nadal aż 75% odpadów po tuszach trafia do koszy na śmieci. Takie osoby bardzo często nie wiedzą, co zrobić z pustymi pojemnikami, gdzie je wyrzucić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie zużytych tuszy do naszego skupu. Przyjmiemy opakowania po każdych tuszach, bez względu na ilość i ich jakość.

Warto o tym pamiętać, ponieważ tonery i tusze mają w składzie elementy plastikowe oraz wykonane z innych tworzyw sztucznych, które nadają się do recyklingu. Część z nich należy też w sposób bezpieczny utylizować. Poza tym w tonerach znajdują się takie elementy, jak m.in. metal, guma, aluminium czy wałki magnetyczne, jakie pokryte są krzemieniem. Niebezpieczny materiał z tonera stanowi także proszek (w składzie ma np. żywicę, pigment i żelazo).

Jeśli zależy Ci na bezpiecznej utylizacji zużytych tonerów, to idealnie trafiłeś! Jako Zakład Obrotu Złomem procesjonalnie zajmiemy się przekazaniem tych odpadów do dalszego recyklingu. Dzięki temu zyskasz pewność, że zgodnie z prawem i bez szkody dla środowiska naturalnego pozbędziesz się zużytych opakowań po tuszach.

Back To Top
This site is registered on Toolset.com as a development site.