Odpady z tworzyw sztucznych stanowią coraz większy problem. Aby zapobiec szkodom dla środowiska, konieczne jest…
Jakie odpady stanowią największe zagrożenie dla środowiska?
Każdego roku statystyczny Polak wytwarza ponad 350 kg odpadów. Najczęściej mowa o odpadach komunalnych takich jak papier, szkło, tworzywa sztuczne czy odpady biodegradowalne. Niemniej wśród nich znaleźć można też śmieci zaliczane do grupy tzw. odpadów niebezpiecznych, które stanowią duże zagrożenie dla środowiska. I choć najbardziej znaczący wpływ na przyrodę mają odpady przemysłowe, groźne dla bioróżnorodności mogą się okazać także niektóre przedmioty i sprzęty przez wielu z nas używane na co dzień.
Co zalicza się do grupy odpadów niebezpiecznych?
Odpady niebezpieczne to takie, które ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny lub inne właściwości mogą w znaczący sposób ingerować w środowisko naturalne, zagrażając bioróżnorodności, a także zdrowiu i życiu ludzi. Do takich zalicza się m.in. odpady, które mają w swoim składzie substancje chemiczne. Te mogą doprowadzić do skażenia środowiska, czego konsekwencją będzie zatrucie gleb i zasobów wodnych. Szczególne zagrożenie stwarzają tym samym chemikalia wykorzystywane w procesach produkcyjnych, nawozy, odpady medyczne, ale także farby, lakiery i aerozole.
Równie niebezpieczne są odpady z metali. Największym zagrożeniem dla środowiska są te zawierające takie pierwiastki jak np. rtęć, ołów, cynk czy miedź. Tego rodzaju metale wykazują wysoce toksyczne działanie. Mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organów, a także wywoływać choroby układu sercowo-naczyniowego, nerek, wątroby oraz układu nerwowego. Nierzadko przyczyniają się również do rozwoju nowotworów. Takie metale ciężkie znaleźć można m.in. w:
- akumulatorach i bateriach,
- termometrach,
- świetlówkach,
- sprzęcie elektronicznym (komputerach, telewizorach itp.),
- przewodach elektrycznych,
- kartridżach i tonerach do drukarek.