skip to Main Content
złom kolorowy metal

Drugie życie metali kolorowych. Przykłady zastosowań

Metale kolorowe to specyficzny rodzaj odpadów, który ze względu na swoje właściwości może być wtórnie wykorzystywany wiele razy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat.

Recykling metali kolorowych

Metale kolorowe to inaczej metale nieżelazne, nazywane tak ze względu na brak zawartości żelaza. Do ich podstawowych cech należy zazwyczaj to, że stanowią doskonałe przewodniki, nierzadko cechują się również specyficznym połyskiem, na podstawie którego można je zidentyfikować. Do metali nieżelaznych zaliczamy m.in. miedź, mosiądz, aluminium, brąz, ołów czy cynk.

Wielką zaletą metali nieżelaznych jest fakt, że podlegają one wtórnemu przetworzeniu – a ze względu na swoje charakterystyczne właściwości są surowcami o niezwykle szerokim zastosowaniu. Przykładem może być tu stanowiąca świetny przewodnik miedź, która wykorzystywana jest m.in. do produkcji okablowania i sprzętu elektronicznego.

Do metali kolorowych zaliczają się również ołów, z którego wyrabia się m.in. baterie i blachę, a także brąz, który jest szeroko wykorzystywany zarówno w przemyśle, jak i w działalności artystycznej, np. do odlewu rzeźb i przedmiotów sztuki użytkowej.

Cynk odzyskiwany jest przede wszystkim ze złomu – np. ścinków blach czy pozostałości poprodukcyjnych. Recykling tego surowca umożliwia tanie i przyjazne środowisku pozyskiwanie m.in. wysokiej jakości bieli cynkowej, która jest wykorzystywana jako pigment do barwników.

Z kolei aluminium podlega recyklingowi w 100%, może też być przetwarzane nieskończoną ilość razy. Dzięki temu możliwa jest produkcja puszek oraz innych pojemników aluminiowych wyłącznie z surowca odzyskanego.

Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych maszyn służących do recyklingu produkty wykonywane z metali nieżelaznych – m.in. takie jak puszki, zasilacze, baterie, kable czy nakrętki – mogą zostać przetworzone w celu uzyskania surowców wtórnych. Tym sposobem pozyskiwanie metali przeprowadzane jest drogą znacznie tańszą, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych sposobów. Oprócz tego wtórne wykorzystanie metali kolorowych przyczynia się do mniejszej eksploatacji środowiska naturalnego, tym samym zaś jest całkowicie ekologiczne.

Back To Top
This site is registered on Toolset.com as a development site.