skip to Main Content
zużyty sprzęt AGD

Co robić ze zużytym sprzętem AGD?

W dzisiejszych czasach każdy z nas otacza się przeróżnymi urządzeniami AGD, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Pralki, zmywarki, tostery, czajniki elektryczne, ekspresy do kawy, gofrownice, frytkownice, suszarki do włosów, roboty kuchenne, odkurzacze i wiele innych sprzętów możemy odnaleźć we wszystkich gospodarstwach domowych w naszym kraju. Służą nam na co dzień, sprawiając, że nasze życie staje się o wiele bardziej komfortowe. Dzięki nim oszczędzamy mnóstwo cennego czasu, który w przeszłości ludzie musieli poświęcać na gotowanie, sprzątanie, czy pielęgnację swojego ciała. Niestety wszystkie urządzenia AGD mają określoną żywotność i po pewnym czasie eksploatacji zużywają się, psują i trzeba wymienić je na nowy sprzęt. Zużyty sprzęt AGD nie może być traktowany jak normalne odpady komunalne i wyrzucany do zwykłych śmieci, dlatego w dzisiejszym wpisie radzimy Wam, co z nim zrobić!

Dlaczego zużyty sprzęt AGD nie może być traktowany jak zwykłe odpady?

Sprzęty AGD zwierają wiele toksycznych substancji, które muszą być w odpowiedni sposób zutylizowane, aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska naturalnego, a także zdrowia i życia różnych organizmów zamieszkujących naszą planetę. Statystyki pokazują, że w Polsce na każde gospodarstwo domowe przypada średnio około 5 sztuk dużego i 10 sztuk małego AGD. Tak duża liczba urządzeń gospodarstwa domowego sprawia, że każdego dnia tworzone jest mnóstwo elektrośmieci stwarzających potencjalne zagrożenie dla przyrody.

Jeżeli lodówka, czy inny sprzęt AGD zostanie potraktowany jak zwykły odpad komunalny i wywieziony na wysypisko śmieci, z czasem wydostanie się z niego trująca substancja chemiczna, która może stać się przyczyną skażenia gleby, wód gruntowych lub powietrza. W urządzeniach AGD występują takie trujące substancje jak: rtęć, ołów, brom, chrom, kadm, nikiel, PCB, freon czy azbest.

Jak postępować ze zużytym sprzętem AGD?

Zużyte urządzenia AGD należy zawsze oddawać do specjalizujących się w ich utylizacji firm. Są to skupy elektrośmieci działające na terenie całego kraju. Takie firmy zajmują się bezpiecznym dla środowiska naturalnego recyklingiem elektrośmieci. Pozyskuje się z nich bardzo cenne surowce, które będą ponownie wykorzystane do produkcji nowych urządzeń.

Co może grozić za niewłaściwe wyrzucanie elektrośmieci?

Od 2015 roku obowiązują w Polsce przepisy, które nakładają na wszystkich obywateli obowiązek utylizacji elektrośmieci tylko i wyłącznie w wyznaczonych do celu tego miejscach. Jeżeli zdecydujemy się je zlekceważyć, może nam grozić surowa kara finansowa, nie mówiąc o tym, że będziemy odpowiedzialni za skażenie środowiska. Oddanie zużytych sprzętów AGD w ręce zajmujących się ich utylizacją firm nie wymaga specjalnego poświęcenia, a może uchronić zarówno wyrzucających przed karą, jak i naszą planetę przed postępującą degradacją.

Back To Top
This site is registered on Toolset.com as a development site.