skip to Main Content
Oddając Makulaturę

Dlaczego warto oddawać makulaturę do skupu?

Każdy posiada na strychu lub poupychane w różnych zakamarkach mieszkania stare książki, czasopisma, poradniki czy notatniki ze szkoły, które przechowuje jako pamiątki lub z nadzieją, że kiedyś się one jeszcze przydadzą. Często jednak okazuje się, że w razie przeprowadzki stanowią one problem, wtedy warto rozważyć oddanie ich do skupu makulatury zamiast wyrzucania ich na śmietnik.

Możliwość uzyskania zapłaty

Skup posiadający odpowiednie uprawnienia musi wydać zaświadczenie o przyjęciu materiałów. Jest to także rozwiązanie, które pozwala uzyskać dodatkowe pieniądze. Nie jest to praktyka, jak zwykło się stereotypowo postrzegać, podejmowania tylko przez osoby niezamożne, ale o zróżnicowanym statusie ekonomicznym, również takie, którym bliskie jest dobro środowiska.

Korzyści ekologiczne

Najważniejszą korzyścią, która płynie ze współpracy ze skupem makulatury, jest pożytek dla środowiska. Papier, tektura oraz karton, to materiały, które łatwo mogą podlegać przetwarzaniu i można je zastosować nie tylko w przemyśle papierniczym, ale także budowlanym, np. poprzez wykonanie płyt gipsowo-kartonowych. 

Inne korzyści wiążą się z ograniczeniem wycinki drzew, co w dalszej perspektywie może również wpływać dodatnio na jakość powietrza. Ponadto wiąże się z ograniczenie kosztów energii oraz wody koniecznych do wykonania nakładu papieru. Ogranicza także liczbę powstawania nielegalnych wysypisk, ale też wszelkiego składowisk odpadów. 

Korzyści społeczne

Praktyka oddawania makulatury do skupu powinna być popularyzowana, ponieważ wspiera tworzenie środowiska zorientowanego na recykling, zamiast takiego, które bezmyślnie generuje olbrzymią ilość odpadów i wydaje wielkie środki na zakup różnych dóbr. Ma to więc wpływ na szeroko rozumiane polepszenie jakości zarówno w zdrowszym środowisku, ale też bardziej świadomym społeczeństwie. 

Back To Top